1950 yılında Konya’da yayın hayatına başlayan Yeni Meram Gazetesi yayın hayatına hiç ara vermeden ve aynı ailede kalarak okuyucularının desteği ile bugüne kadar devamlılığını sürdüren Konya yerel basının tek gazetesidir.

Yeni Meram’ın temelleri 1927 yılında kurulan Ülkü Matbaası’na kadar uzanmaktadır. Ülkü Matbaası, Kurtuluş Savaşı’nda ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında en önemli yerel gazeteler arasında yer alan Babalık Gazetesi’nin ünlü mürettibi olan Ahmet Bahçıvan (Takva) tarafından kurulmuştur. Bu matbaa, Atatürk İlke ve İnkılapları’nın halka anlatılmasında kullanılan yayımların basılmasında kullanılmıştır. Ülkü Matbaası aynı zamanda Latin Harflerini kullanan Anadolu’da ilk, Türkiye’de ise birkaç matbaa içinde yer almıştır.

1945 yılına kadar Ülkü Matbaası adıyla çeşitli işler yapan Ahmet Bahçıvan, bu dönemde Selçuk isimli kapanmakta olan yerel bir gazeteyi alarak bir süre daha hayatta kalmasını sağlamıştır. 1947 yılı geldiğinde ise bu gazeteyi kapatarak Meram isminde bir gazeteyi yayınlamaya başlamıştır. Bu gazete, logo renginin yeşil olması nedeniyle halk arasında ‘Yeşil Meram’ olarak adlandırılmıştır. 1950 yılında matbaada gerçekleştirilen yenilikler nedeniyle Meram Gazetesi’nin ismi Yeni Meram olarak değiştirilmiştir.

Yeni Meram Gazetesi şu an; yerel, bölgesel, yurt, dünya, siyaset, ekonomi, kadın-sağlık, kültür-sanat, Tv rehberi, röportaj ve spor haberlerinden oluşan 16 sayfayı okuyucularının beğenisine sunmaktadır. Gazete ortalama 20 sayfa olarak yayınlanmaktadır. Gazete yaklaşık 3 yıldır 39×50 cm boyutlarında ve bütün sayfaları renkli olarak basılmaktadır.